Aktuální program

TANEČNÍ VEČER PLUS

25. 8. 17:30 K-TRIO bonusový taneční večer

LETNÍ KINO NA JIHU II. - ŽENY V BĚHU

27. 8. 20:30 Hřiště Svazácká, O-Zábřeh ČR 2019, komedie, přístupný, 93 minut  

LÉTO S DECHOVKOU

28. 8. 16:00 K-TRIO koncert dechové hudby DEOR – Dechová hudba Hrabová

TANEČNÍ VEČERY

1. 9. 17:30 K-TRIO hraje skupina Domino

Kino Luna

Restaurace K-TRIO: Polední menu 26. 8. 2019

Hráškový krém /1a,7/  
150g Vepřový steak s chřestem, americké brambory /9/ 105 Kč
250g Koprové gnocchi s kuřecím masem /7/   95 Kč
Fazolové lusky na kyselo, 2ks vejce, vařený brambor /3,7/   89 Kč
BUSINESS MENU 150g Špalek z vepřové panenky s omáčkou z portského vína, pikantní americké brambory /9/ 145 Kč

 

více

  Pamětní kniha Zábřehu nad Odrou: psáno zábřežským farářem Josefem Bilčíkem v letech 1870-1883. Tak zní název prvního dílu nové kritické edice Písemné památky městského obvodu Ostrava-Jih.

A jaké informace v něm naleznete? Archivní dokument vytvořený prvním zábřežským farářem Josefem Bilčíkem popisuje přerod Zábřehu v průmyslovou periferii, líčí (mnohdy až úsměvně) mezilidské problémy, lidské přečiny, výstavbu v obci; dokument se ohlíží také do 18. století, detailně vykresluje podobu kostela a farského obydlí v zámku; popisuje vznik zábřežské farnosti a poskytuje řadu unikátních svědectví o již neexistujících reáliích starého Zábřehu.

Publikaci vydává městský obvod Ostrava-Jih. Autorem textu je kronikář obvodu Petr Lexa Přendík, sazbu a grafiku provedl Martin Zálesný.

Kniha je k zakoupení na recepci KD K-TRIO za 160 Kč. 

K PRODEJI UŽ JEN POSLEDNÍCH PÁR KNIH

Na recepci KD K-TRIO si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu 490 Kč také novou knihu městského obvodu Ostrava-Jih, která se zabývá Jubilejní kolonií.
Autorský kolektiv podílející se na vzniku knihy tvoří kronikář obvodu Petr Přendík, archivář Radomír Seďa a pracovník NPÚ Ostrava Martin Strakoš. Publikace vychází u příležitosti 90 let od pojmenování kolonie přívlastkem „Jubilejní“. Název sídliště byl totiž v roce 1928 odvozen od stého výročí vzniku Vítkovických železáren, které byly oficiálně založeny olomouckým arcibiskupem Rudolfem Habsburským 9. prosince 1828. Co kniha nabídne čtenáři? Kniha Jubilejní kolonie: 90 let dělnického sídliště v Ostravě- Hrabůvce je rozvržena do devíti kapitol, v nichž je nejprve popsána historie Hrabůvky od založení Vítkovických železáren, poté stavební vývoj samotné kolonie a jejího okolí, život jejich obyvatel, zachycuje významné události a osobnosti, věnuje se architektuře domů, jejich památkové ochraně a rekonstrukcím. V závěru knihy čtenář najde přehlednou tabulku se seznamy a daty všech domů tvořících kolonii. Publikace obsahující 216 stran se neskládá pouze z výkladových textů, vzpomínek a citací, ale také z bohaté obrazové přílohy, kterou tvoří 77 historických fotografií, 20 současných snímků, 23 stavebních plánů, půdorysů a skic a další obrazové materiály. (pp)

 

Městský obvod Ostrava-Jih vydal publikaci autorů
Mariana Liptáka, Tomáše Majliše, Petra Přendíka, Antonína Szturce a Martina Zálesného „Městský obvod Ostrava-Jih včera a dnes".

Publikace poskytuje na 221 stranách stručný nástin historie území dnešního obvodu a zejména s využitím obrazových materiálů (fotografií a pohlednic) dokumentuje jeho proměnu od konce 19. století do současnosti. Kniha je vůbec prvním pokusem o ucelené zpracování historie největší ostravské městské části, která je domovem více než 100 000 obyvatel.

Kniha je k zakoupení na recepci KD K-TRIO za 320 Kč.